Login

Signup

Posted By

Aynur Çelikdöven’e Federal Liyakat Nişanı verildi

10/09/2020 | 0 Comments
featured-image

(Weg der Hoffnung e.V.) Umut Yolu Derneği Kurucu Genel Başkanı Aynur Çelikdöven’e olağanüstü sosyal faaliyetleri ve gönüllü etkinlikleri nedeniyle Almanya tarafından Federal Liyakat Nişanı ve Kurdelesi’ne layık görüldü. Anakent Belediye Başkanı Daniel Schranz tarafından bu nişan başkanımıza takıldı.

Bildiğiniz gibi daha önce de (2017 yılında) yaptığı çalışmaları için Oberhausen Şehri Onur Nişanı ile de ödüllendirilmişti.

Aynur Çelikdöven, 2001 yılında Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Oberhausen şehrinde kanserli çocuklar ve aile üyeleri için bir “kendi kendine yardım” derneği olan “Weg der Hoffnung e.V.” Umut Yolu Derneğini kurdu. Amacı, çocuklarda görülen tümör ve lösemi hastalıkları hakkında bilgi vermek ve etkilenen aileleri desteklemektir. Dernek, çok kültürlü yönelimi ile karakterizedir. Diğer etkinliklerinin yanı sıra, Weg der Hoffnung e.V. adıl altındaki Umut Yolu Derneği, kanser araştırmalarındaki güncel gelişmeler, yeni tedavi yöntemleri ve tedavileri, erken teşhis önlemleri, aile desteği için önlemler, tedavi sonrası ve rehabilitasyon önlemleri ve doku tiplendirmenin önemi hakkında konferanslar ve bilgilendirme etkinlikleri şeklinde düzenli faaliyetler organize eder.

Melekler Bahçesi, kanser hastası çocukların ve onların aile üyelerinin yararına, etkilenenlerin her zaman ve herhangi bir amaçla erişebilecekleri Oberhausen’de bulunan bir buluşma noktası oluşturdu. Bu bahçe, ilgili aileler için çok önemlidir ve Ruhr bölgesi sınırlarının çok ötesinde bilinir.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Sayın Aynur Çelikdöven şunları söyledi:

Benim için bu onur, kişisel çalışmamın tanınmasından çok daha fazlası. Bu ödülü bugün alırken geçtiğimiz yıllarda derneğimizde emeği geçen herkes adına alarak onur duyuyorum.

Gönüllülük önemli ve ayrı bir iştir, bunu hepimiz biliyoruz. Sayısız gönüllü ve resmi faaliyetlerimden hangisi olursa olsun, bunu içtenlikle yapmaktan zevk aldım. Ayrıca fahri bir pozisyona sahip olmanız sizlere etkinliklerinizde yardımcı olur. Hayatlarında rol oynadığınız insanlar tarafından tanınırsınız. Bu sizi mutlu eder.

Geçtiğimiz yıllar boyunca sizin için açıkça bir fark oluşturabildiğim için mutluyum. Hepinize çok teşekkür ederim.

İnsanları gözlemlemek, onlar hakkında daha fazla şey bilmek, birçoklarının yapmaya cesaret edemeyeceği bir işe kalkışabiliyorsunuz. Bu sizin kendine olan güveninizi de arttırır.
Paradan daha değerli bir şey, çünkü bu deneyimleri satın alamazsınız. Kendinizi ve zamanınızı buna adamalı, öğrenmeye hazır olmalı, sabırlı olmalı ve zorlukları kabul etmelisiniz. Bunu bir kez yaşamış olan herkes bilir ki, sadece başkalarına değil, kendinize de bir yol bulursunuz. Gönüllülük, hayata daha fazla hayat getirebilir.

Bu nedenle, Weg der Hoffnung e.V. derneğinde tanıştığımız birçok kadın ve erkeğe, işbirliğimizin uzun yıllar boyunca yardımları, destekleri, işbirlikleri, çalışmaları ve tavsiyeleri için her birine ayrı ayrı teşekkür ederim . Sizler olmasaydınız şimdi burada olmazdım. Şimdi aldığım nişanı hepimizin adına onurla taşıyacağım.

Gözlem

(Murat Pehlivan - Post Aktüel)

AYNUR ÇELİKDÖVEN’E LİYAKAT NİŞANI VERİLDİ

Almanya’nın Oberhausen şehrinde yirmi yılı aşkındır kanserli çocuklar yararına çalışmalar yapan Unmut Yolu Derneği Başkanı Aynur Çelikdöven’e Federal Liyakat Nişanı verildi. Oberhausen belediye sarayında düzenlenen törende, Federal Liyakat Nişanı’nı Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier adına Oberhausen Büyükşehir Belediye Başkanı Daniel Schanz bizzat takdim etti. Tören Kovid-19 Salgını nedeni ile kısıtlı olurken, Oberhausen ilçe belediye başkanlarından Klaus Dieter Broß bazı Oberhausen Uyum meclisi üyeleri ve Umut Yolu Dernek Yönetim Kurulu katıldı.

AİLEM VE BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIM İNSANLAR ADINA ALDIM
Federal Liyakat Nişanı’nı alan Aynur Çelikdöven, “Bunu başta ailem olmak üzere, birlikte çalıştığım insanlar adına aldım. Benim için büyük bir onur oldu, böyle bir ödül aldığım için çok mutluyum. Beni destekleyen eşime ve dostlarıma, bugün törene katılarak beni yalnız bırakmayan yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

SCHRANZ: DERNEĞİ TAKDİRLE TAKİP EDİYORUZ
Umut Yolu Derneği’nin çalışmalarından ve Aynur Çelikdöven’in kısa hayat hikayesinden bahseden Oberhausen Büyükşehir Belediye Başkanı Daniel Schranz, “Oberhausen’den Aynur Çelikdöven’in olağanüstü sosyal ve gönüllü çalışmaları ile bizleri oldukça mutlu ediyor. Bu çalışmaları da bizler tarafından takdirle takip ediliyor. Bu vesile ile böyle güzel çalışmalar yapan bir kişinin de çok nadir görülen Federal Liyakat Nişanı ile onurlandırması da kişi adına büyük mutluluktur. Bu bağlamda Bayan Çelikdöven’e bundan sonra da başarılı çalışmalar diliyorum.” dedi.

AYNUR ÇELIKDÖVEN KİMDİR?
1965 yılında Türkiye Bartın’ da dünyaya gelen Aynur Çelikdöven 5 yaşında Almanya’ya gelir. 1984 yılında Sefai Çelikdöven ile hayatını birleştirir. Bu evlilikten 1985 yılında bir kız, 1992 yılında bir erkek çocuklarını dünyaya gelir. Her iki çocuğu da kanser hastalığına yakalanır. Kızı kemik iliği nakli ile kanser hastalığını yenerken, oğlu 1999 yılında bu hastalığa yenik düşer. Bu süreçte yaşadıkları zorluklar Aynur Çelikdöven’e bir dernek kurma ve kanserli çocuklara yardım etme hırsını aşılar. 2000 yılında başlayan çalışmalar 2001 yılında sonuca ulaşır ve “UMUT YOLU DERNEĞİ & WEG DER HOFFNUNG e.V.” kurulmuş olur. Çelikdöven ve ekibi o tarihten bu yana Oberhausen şehrinde düzenledikleri bahçe şenlikleri, hastane ziyaretleri ile çocuklara neşe kaynağı olmanın yanı sıra kök hücre bağış kampanya çalışmaları, ücretsiz danışmanlık hizmetleri gibi kanserli çocukların ailelerinin yanında olmaya devam ediyorlar.

Murat Pehlivan (Post Aktüel)

Im Rahmen einer Feierstunde hat Oberbürgermeister Daniel Schranz der Oberhausenerin Aynur Celikdöven für ihr...

Stadt Oberhausen paylaştı: 11 Eylül 2020 Cuma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.