Login

Signup

Posted By

SALA İçin Bağış Toplama (2011)

13/07/2011 | 0 Comments
featured-image

Sala (16), Pelvik bölgede iltihaplanma süreci tanısıyla Yemen’den Almanya’ya geldi. Essen Üniversite Hastanesi tarafından yapılan incelemelerin ardından kanser teşhisi konuldu. Temmuz 2011’den itibaren kemoterapi başladı. Sala’nın Almanya’da sağlık sigortası olmadığı için tedavi masraflarının özel olarak karşılanması gerekiyordu. Ailenin sınırlı mali kaynakları nedeniyle tedaviye devam edilemedi. Yani, Weg der Hoffnung e.V. (Umut Yolu Derneği) olarak SALA için bir bağış toplama kampanyası başlattık.

 

Pelvis Nedir? Pelvik Ağrı Nedir?
Pelvis kadınlarda doğum bölgesi de denilen leğen kemiğinin iç kısmı olarak bilinir. Bu bölgede meydana gelen ağrılara ise “Pelvis Ağrısı” denilir. Kadınlarda pelvis bölgesinde; rahim, yumurtalıklar, mesane ve bağırsak gibi iç organlar bulunur. Üreme fonksiyonları için oldukça önemli bir bölge olan pelvik bölgede meydana gelen ağrılar ani bir şekilde olabileceği gibi, uzun zamandan beri süren kronik ağrılar şeklinde de olabilir.

Pelvik ağrı, kadınlarda karın bölgesinde hissedildiği için bu bölgede kas kasılması ve kramp şeklinde kendini gösterir. Altı aydan fazla süren ve yaşam kalitesini etkileyen ağrılar kroniktir ve mutlaka tıbbi yardım gerektirir.

Pelvik Ağrının Belirtileri Nelerdir?
İlk başlarda pelvik ağrı ani başlangıçlı, yoğun ve kısa süreli ağrılar olarak başlar.
Kasılma, kramp ve ağrı ile birlikte hastada bulantı, kusma, ani ateş yükselmesi ve terleme gibi belirtiler görülür.
Pelvik ağrıları 6 aydan daha fazla sürmesi hastanın uykusuz kalmasına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.
Hastada iştah azalması ve kabızlık gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
Pelvik ağrıları yaşayan hastada aynı zamanda baş dönmesi ve dismenorenin belirtileri görülebilir.