Login

Signup

Posted By

Berlin’de Konferans (25.11.2016)

25/11/2016 | 0 Comments
featured-image

25 Kasım 2016 günü Berlin’de konferans: Göçmen ve mültecilerin sağlık okuryazarlığı nasıl güçlendirilir.

Kendi kendine yardımda çok kültürlülük – sadece bir rüya mı?

Göçmen ve mültecilerin sağlık okuryazarlığı nasıl güçlendirilir!

Kronik hastalıklar kültürler arasında ayrım yapmaz, ancak insanların hastalıklarıyla nasıl başa çıktıkları konusunda kültürel farklılıklar vardır. Sağlıkta kendi kendine yardım günümüzde Alman sağlık sistemi içerisinde vazgeçilmez bir ayağı olmakla birlikte, Almanya’ya başka ülkelerden ve kültürlerden gelen pek çok kişi kendi ülkelerinde bu tür hizmetlerle karşılaşmamış olabiliyor. Profesyonel tıbbi yönetimi olmayan sağlık dışı bir grup onlar için şüpheli görünüyor ve her şeyden önce kendi kendine yardımın başarısı hakkında çok az şey biliyorlar.

Bununla birlikte kültürel farklılıklar ve dil engelleri nedeniyle göçmenler ve mülteciler kendi kendine yardım gruplarına ve organizasyonlarına erişememektedir. AOK burada destek sağlamak ve yeni yollar açmak istiyor. Amaç, kendi kendine yardımda çalışmak ve böylece sağlık okuryazarlıklarını geliştirmek için nüfusun bu bölümüne ilham vermek olmalıdır.

Bu nedenle AOK-Bundesverband 2016 konferansında kendi kendine yardım, bilim ve uygulama ile birlikte kendi kendine yardımın göçmen kökenli insanlara ulaştırmak için ne yapması gerektiğini tartıştı. Dernek başkanımız sayın Aynur Çelikdöven bilgi birikimini ve tecrübelerini konferans katılımcıları ile paylaştı.


Umut Yolu Derneği sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Umut Yolu Derneği sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et