Login

Signup

Hakkımızda

Kanserden muzdarip olan çocuklar ve aileleri yaşadıkları yorucu ve stresli durumun aşırı zorluklarına yapıcı bir şekilde baş edebilmek ve bu yaşam krizinden daha güçlü çıkmaları için çeşitli desteklere ihtiyaç duymaktadırlar. Sizler için varız!

Nasıl başladık?

 

Derneğimiz, 2001 yılında bizzat bu hastalığı yaşayanlar Türk kökenli aileler tarafından Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Oberhausen şehrinde kurulmuştur. Derneğin ana kuruluş amacı hasta çocukları ve ailelerine maddi ve manevi yardımcı olmak, teşvik ve ruhsal açıdan desteklemektir. Bununla birlikte kanserli çocukları ve ailelerini hastanenin tekdüze günlük hayattından çıkartmaktır. Ayrıyeten ailelerle konuşuyor, dert ve sıkıntılarını dinliyor ve birlikte çözüm bulmaya çalışıyoruz.

Bu arada, derneğin her milletten gönüllülük esasına göre ve ücretsiz çalışan birçok üyesi bulunmaktadır.

Derneğimiz, edinmiş olduğu tecrübelerine dayanarak başkalarına yardım etme ve deneyimlerini aktarma görevini kendisine ana amaç olarak belirledi. Kanser olmuş çocukarı olan aileleri çalışma kapsamamıza alarak her türlü ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışırız. Derneğimiz, çok kültürlü çalışmalartı ile karakterize edilir, çünkü birçok kültürde bu hastalıkla başa çıkmada kendi kendine yardım yeterince bilinmemektedir.

2020 Yönetim Kurulu ve Yardımcıları

Biz neden varız?

Almanya’da yılda yaklaşık 2000 çocuk kanser oluyor ve bunların yaklaşık dörtte biri Kuzey Ren-Vestfalya’dandır. Buradaki kanser kelimesi yüz çeşit kötü huylu hastalıkların ortak adıdır. Velilerin bu hastalık ve tedavileri hakkında bilgisizlikleri bir çok aksaklıkları beraberinde getiriyor.

Her hastalıkta olduğu gibi kanserde de erken teşhis hayatta kalabilmek için önemli bir etkendir. Tedaviyi mümkün mertebe en az ruhsal hasarla tamamlamak için çocuğun kendisi hastalıkla yüzleşmesi ve yaşama isteğini teşvik etmek elzemdir.

Çocuklar geleceğimizdir. Geleceğe biraz ümit, biraz mutluluk katabilmek için varız. Weg der Hoffnung e.V. düzenli olarak kanser araştırmalarındaki güncel gelişmeleri, yeni tedavi yöntemlerini, erken teşhis önlemlerini, aile destek hizmetlerini, tedavi sonrası ve rehabilitasyon dönemi önlemleri ile birlikte genel olarak doku tiplendirmenin önemi hakkında dersler, konferanslar, seminerler gibi değişik bilgilendirme etkinlikleri düzenler.

Neler Yaparız?

Derneğimizin çalışmaları nelerdir?

 

Herhangi bir kanser veya kan kanseri dediğimiz lösemi teşhisi, aileleri akut bir krize sürükleyebilir. Böyle bir durumda, gelecek kararlarda sizi destekleyebilecek güvenilir kişileri bulmak önemlidir. Bu nedenle hasta yakınlarında danışmanlık ve eğitim vermek derneğin en önemli faaliyetlerinden biridir.

Hastanedeki çocukların desteğe ve ilgiye ihtiyacı olur. Hastalıkları onları tedirgin eder ve korkutur, umutsuzluğa sevk eder. Pek çok muayene ağrılı olabilir, kemoterapi oldukça yıpratıcı bir tedavidir maalesef. Weg der Hoffnung e.V.nin üyeleri ve gönüllüleri, küçük etkinliklerle çocukların yaşama cesaretini teşvik etmek ve onlara umutlar vermek için günlük hastane yaşamına çeşitlilik ve renk getirmeye çalışır.

Bazen terapiler başarısız olur. Umut kalmadığında dernek olarak bizler hastalığın son döneminde de gerek hasta çocuğumuza gerekse de yakın aile bireylerine eşlik eder ve sonrasında ailelerin bu zor dönemlerle baş etmesine yardımcı oluruz.

Günlük yaşam desteği

 

Derneğimiz, talep üzerine çocuğun hastanede kaldığı süre boyunca aileleri destekler. Desteklerimiz kişiye özeldir ve ailenin ihtiyaçlarına bağlıdır. Şunları içerebilir:

  • Çocuğun hastalığından kaynaklanan beklenmedik maddi sorunlarda yardımcı olabilmek için kampanyalar düzenlemek,
  • İhtiyaç duyulan form ve benzeri evrakların doldurulmasına yardım etmek,
  • Tıbbi konsültasyonlarda destek, örneğin teşhis ve tedavi önerilerini açıklayarak hastayı ve yakınlarını bilgilendirmek,
  • Almanca konuşamayanlar için tercümanlık hizmetleri,
  • Başarısız tedavi durumunda aile bireylerine manevi destekler vermek.

Çocuklara moral ve motivasyonla güçlendirmek

Düzenli geziler (Baldeneysee’de tekne turları vb.), mevsimlik festivaller (yaz festivali, milli bayramlar vb.) ve benzeri özel etkinlikler (eğlence parkı ziyareti vb.) yoluyla dernek üyeleri ve gönüllüleri çocuklara eğlenme fırsatı vermeye çalışır. Hasta çocuklarımızı hastane ziyaret eder, onlara palyaço gibi hoşlarına gidebilecek karakterlerle moral sağlamaya çalışırız.

Doku Tipleme kampanyaları

 

Bizler yaşadığınız şehirde, ilçede, köyde veya okulunuzda yahut kulübünüzde sizler için arkadaşlarınız, akrabalarınız veya komşularınız için bir doku tipleme kampanyası yürütmenize yardımcı olmaktan, onları bilgilendirmekten ve olabildiğince çok bağışçıya ulaşmak için bir ekiple size gelmekten ve böyle bir organizasyonu birlikte yapmaktan mutluluk duyarız. Bunun için herhangi bir maliyet yoktur, tamamen ücretsiz olarak sizleri destekleriz.

Düzenli Aile Buluşmaları

 

Essenli Veliler Girişimci Derneği (Essener Elterninitiative e.V.) işbirliğiyle, 2 haftada bir Essen Üniversite Hastanesi’nin (Universitätsklinikums Essen) Çocuk Kanser Servisi’nde (Kinderonkologischen Station K3) Ebeveyn Akşamları (Elternabend) adı altında hasta çocuklarımızın aileleri ile birlikte buluşmalar düzenliyoruz. Hastalarımız veya aile bireylerinin yaşadığı sıkıntıları konuşup çözüm yolları aradığımız bu etkinliğimize hastanede yatan ve davet gönderdiğimiz her hasta çocuk ve aile bireyleri katılabiliyor.

Kanser hastası olan çocuklarımız aile yakınları ile birlikte, günlük hastane yaşamından biraz uzaklaşmak için rahat bir ortamda bir araya gelinir. Sıkı hijyen kurallarına uygun olarak bu buluşma sağlanır. Bu buluşmaya gelenler kendi pişirdikleri yiyecek ve içecekleri de getirir ve bütün katılımcılara sunarlar. Hastalık ve ilgili konularda konuşmak, sorular cevaplandırmak ve endişeleri gidermek için bolca vaktimiz olur bu ortamda. İhtiyaç duyulduğunda kişisel görüşmeler de düzenleyebiliyoruz.

Bir dileğiniz mi var?

 

Kanser gibi hayati risk taşıyan ağır bir hastalıkla mücadele eden 0-18 yaş arasındaki çocukların dileklerini yerine getirmek ve ihtiyaçlarını tedarik etmek istiyoruz: İster Schalke futbol kulübüne bir ziyaret, ister uzun zamandır beklenen bir oyun ya da kısa bir tatil… Sizi mutlu eden bir dileği yerine getirmek bizi mutlu edecektir ve size yeni bir güç verecektir. Bu nedenle Weg der Hoffnung e.V. olarak çocuklara kalplerinin en önemli arzularını yerine getirmeye çalışmayı kendimize görev biliriz.

NRW’deki hastanelerin kanserli çocuk servislerine ziyaretlerde bulunup bu çocuklarımızın dileklerini yerine getirmek arzusundayız. Almanya dışından gelmiş maddi yetersizlik içerisinde olan ihtiyaç sahibi çocuklu ailelerin ihtiyaçlarını tedarik etmek yüzlerinde bir tebessüm hayatlarına umut katmak istiyoruz.

Melekler Bahçesi

Umut Yolu Derneği “Weg der Hoffnung e.V.” olarak bizler kanserli çocukların ve onların aile üyelerinin yararına, Oberhausen’de her zaman ve herhangi bir amaçla kullanabileceği bir bahçe kurduk: Melekler Bahçesi.

Bu nedenle bu bahçe sizin olabilecek her türlü ihtiyaçlarınız için ister dinlenmenize, ister doğum günlerinizi veya dilediğiniz gibi başka aktiviteler yapmanıza imkan veriyoruz ve her türlü katkıyı sağlama gayreti ile sizlerin yanınızda oluyoruz.

Ortak eylemler, bir topluluk ve grup dinamiği duygusu yaratır. Melekler Bahçesi‘nde ayrıca, aileniz ve arkadaşlarınızla kaygısız bir gün geçirebilmeniz için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ortam vardır.

Melekler Bahçesi, sizler için çok faydalıdır ve bölgemiz dışında dahi bilinir bir yerdir.


Umut Yolu Derneği sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.