Login

Signup

Kemik iliği / kan kök hücreleri neden bağışlanmalı?

Sadece Almanya’da her yıl yaklaşık 12.000 kişi lösemi gibi kötü huylu kan hastalıklarına yakalanıyor. Bu hastaların bir kısmına sadece ilaçla yardım edilebilinir. Birçoğu için ise  sağlıklı donörlerden kemik iliği  veya  kan kök hücre nakli bu hastalığın üstesinden gelmek için tek şanslarıdır.

Hızlı ve Acısız!

Bu nedenle mümkün olduğu kadar çok hastaya tedavi şansı vermek için desteğinize ve kök hücrelerinizi bağışlama isteğinize acilen ihtiyacımız var. Birinin hayatını kurtarmak sizin için çok kolay. Lütfen bizimle iletişime geçmek için biraz zaman ayırın ve bizi arayın yahut derneğimize uğrayın.

Sen de hayat kurtarmaya hazır mısın?

Hızlı ve acısız şekilde birine HAYAT BAĞIŞLA!

Prensip olarak 18 ile 55 yaşları arasındaki ve fiziksel durumu iyi olan tüm insanlar kök hücre bağışçısı olabilir. Kök hücrelerin ve kemik iliğinin nasıl bağışlanabileceği aşağıda açıklanmıştır:

Kök Hücre Alma İşlemi

Periferik kök hücre alımı yönteminde beş gün boyunca deri altına G-CSF adında hormon benzeri gelişim etkeni / büyüme faktörü verilmekte. Bu madde her enfeksiyonda vücudun kendisi tarafından üretilmekte ve yıllardan beri de laboratuvarda çoğaltılmaktadır. Etkisi, esas olarak kemik iliğinde bulunan kök hücrelerin akan kana karışmasıdır.

Bu ön muameleyi tamamladıktan sonra kök hücreler, trombosit bağışına benzer özel bir işlem (aferez) kullanılarak kandan alınabiliniyor. Bu yöntemde kollardaki toplardamarlardan giriş yapılır ve kanınız hücre ayrıştırıcı makinadan geçer ve vücuda tekrar verilir. Bu alette kök hücreler savurtma hızıyla diğer kandan ayrılır ve nakil için biriktirilir. Bunlar en fazla iki gün peş peşe ve hastanede serviste yatma şartı olmadan yapılır.

Kemik İliği Alımı

Bu yöntemle vericiden gerekli kök hücreler genel anestezi altında posterior pelvik kemikten delinme iğnesi ile alınır. Bu genellikle iki küçük kesiği veya hızla iyileşen birkaç ponksiyonu içerir.

Bu, çabuk iyileşen, birkaç küçük kesik veya delinmeleri beraberinde getirir. Alım işlemi yaklaşık bir saat sürerken ortalama bir litre kan karışımlı kök hücre elde ediliyor. Bu, sağlıklı bir vücudun iki haftada ürettiği kök hücrenin yüzde beşidir. Genelde bağışçı alım işleminden bir gün önce gelir ve alımdan sonra bir gece gözetim altında kalır ve yine genelde üçüncü gün taburcu edilir.

Kök hücre ve kemik iliği toplama hakkında daha fazla bilgi

İnternette; kanser, kök hücre ve kemik iliği alımı, tedaviler, dernekler, yaşanmış tecrübe ile raporlar ve kitap tavsiyeleri başta olmak üzere konu hakkında çok geniş bilgi bulabilirsiniz. Aşağıdaki web sitelerinden güvenli bilgi edinebilirsiniz:

Finansal Destek

Bağışlar neden bu kadar önemli?

Bağışçı veritabanını genişletmenin en önemli adımı, kök hücre bağışçısı olarak kaydolma kararınızdır. Acısız ve hızlı bir şekilde kaydınızı alabiliyoruz.

Belki de bizi başka şekillerde desteklemek istersiniz?
40 Euro’luk ilk doku tipleme masrafı federal ve eyalet hükumetleri veya sağlık sigorta şirketleri tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle sizlerden gelecek nakit bağışlara çok bağımlıyız. Bizi nakit bağışla desteklerseniz çok minnettar oluruz. Yapacağınız en ufak miktardaki bir nakit bağış bile bir hayatın kurtarılması için çok önemlidir!

Veya başka bir şekilde destekçi olmak istersiniz?
Weg der Hoffnung e.V. adlı derneğimize üye olarak da bize destek olabilirsiniz. Şimdi karar vermeniz şart değil, hemen bizimle bizimle telefonda konuşun veya derneğimizi ziyaret edin!

Bize nakit bağış yapmak ister misiniz:

Bağış hesabı sahibinin adı
Weg der Hoffnung e.V.

Stadtsparkasse Oberhausen
IBAN: DE82 3655 0000 0050 0122 69
BIC: WELADED1OBH
Açıklama kısmına şunu yazabilirsiniz: “Doku Tiplemesi”