Login

Signup

Herhangi bir kanser veya kan kanseri dediğimiz lösemi teşhisi, aileleri akut bir krize sürükleyebilir. Böyle bir durumda, gelecek kararlarda sizi destekleyebilecek güvenilir kişileri bulmak önemlidir. Bu nedenle hasta yakınlarında danışmanlık ve eğitim vermek derneğin en önemli faaliyetlerinden biridir.

Hastanedeki çocukların desteğe ve ilgiye ihtiyacı olur. Hastalıkları onları tedirgin eder ve korkutur, umutsuzluğa sevk eder. Pek çok muayene ağrılı olabilir, kemoterapi oldukça yıpratıcı bir tedavidir maalesef. Weg der Hoffnung e.V.nin üyeleri ve gönüllüleri, küçük etkinliklerle çocukların yaşama cesaretini teşvik etmek ve onlara umutlar vermek için günlük hastane yaşamına çeşitlilik ve renk getirmeye çalışır.

Bazen tedavi de sonuç vermeyebilir, umut kalmadığında dernek olarak bizler hastalığın son döneminde de gerek hasta çocuğumuza gerekse de yakın aile bireylerine eşlik eder ve sonrasında ailelerin bu zor dönemlerle baş etmesine yardımcı olur.

Ebeveyn Akşamları

Essenli Veliler Girişimci Derneği (Essener Elterninitiative e.V.) işbirliğiyle, 2 haftada bir Essen Üniversite Hastanesi’nin (Universitätsklinikums Essen) Çocuk Kanser Servisi’nde (Kinderonkologischen Station K3) Ebeveyn Akşamları adı altında hasta çocuklarımızın aileleri ile birlikte buluşmalar düzenliyoruz. Hastalarımız veya aile bireylerinin yaşadığı sıkıntıları konuşup çözüm yolları aradığımız bu etkinliğimize hastanede yatan ve davet gönderdiğimiz her hasta çocuk ve aile bireyleri katılabiliyor.

Kanser hastası olan çocuklarımız aile yakınları ile birlikte, günlük hastane yaşamından biraz uzaklaşmak için rahat bir ortamda bir araya gelinir. Sıkı hijyen kurallarına uygun olarak bu buluşma sağlanır. Bu buluşmaya gelenler kendi pişirdikleri yiyecek ve içecekleri de getirir ve bütün katılımcılara sunarlar. Hastalık ve ilgili konularda konuşmak, sorular cevaplandırmak ve endişeleri gidermek için bolca vaktimiz olur bu ortamda. İhtiyaç duyulduğunda kişisel görüşmeler de düzenleyebiliyoruz.

Doku Tipleme Hizmetlerimiz

Basit, hızlı ve acısız!
Kampanyalarımız ve etkinliklerimiz aracılığıyla kök hücre bağışçıları bulmak bizim için önemlidir, çünkü daha fazla bağışçı kayıt olursa kanserli çocuklarımızın yaşam şansı o kadar artar. Bu nedenle mottomuz hep şudur: hemen kayıt ol, hayat kurtarıcı ol!

Bizler, yaşadığınız şehirde, ilçede, köyde veya okulunuzda yahut kulübünüzde sizler ile birlikte arkadaşlarınız, akrabalarınız veya komşularınız için bir doku tipleme kampanyası yürütmenize yardımcı olmaktan, onları bilgilendirmekten ve olabildiğince çok bağışçıya ulaşmak için bir ekiple size gelmekten ve böyle bir organizasyonu birlikte yapmaktan büyük mutluluk duyarız. Bunun sizlere herhangi bir maliyeti yoktur, tamamen ücretsiz olarak sizleri destekleriz.

https://kmsz.de :: https://wsze.de

Dini ve milli kutlamalar

Umut Yolu Derneği (Weg der Hoffnung e.V.) olarak Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Nikolas, Noel gibi dini ve milli bayramların özellikle çocuklar tarafından kutlanması bizim için önemlidir. Bilindiği gibi bu hastalığın tedavisi uzun, zor ve yıpratıcı bir süreçtir. Hasta çocuklar ve bunların aile bireyleri bu tür tatilleri hastanede geçirmek zorunda kalması nedeniyle her yıl hastanelerde büyük kutlamalar yapıyoruz, kanser hastalarından etkilenen çocukları ve yakınlarını kliniğin günlük monoton hayatından çıkarmaya çalışıyoruz.

İBADET HİZMETLERİMİZ

Maalesef bazen bu hastalığın güçlü etkisi, bazen geç teşhis ve geç tedaviye başlama ve bazen de başarısız tedavi nedeniyle kanser hastalığına yakalanan çocuklar hayatlarını kaybedebiliyor. Tedavi için umut kalmadığında dernek olarak bizler hastalığın son döneminde de gerek hasta çocuğumuza gerekse de aile bireylerine eşlik ediyoruz ve sonrasında ailelerin bu zor dönemlerle baş etmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gerektiğinde vefat eden Hristiyan aileye mensup olan çocuklar için “Totensonntag” günü ilahi bir ayin yapıyoruz, Müslüman olan veya diğer herhangi bir inanışa sahip olan aileler için de kendi inançları çerçevesinde ibadet edebilmelerinde yardımcı oluyoruz. Acılı ailelere böylesi zor bir zamanda duygusal ve manevi destek vermeye, keder ve acılarını paylaşmaya çalışıyoruz.

Hasta Çocuklara Moral Olmak

Düzenli geziler (Baldeneysee’de tekne turları vb.), mevsimlik festivaller (yaz festivali, milli bayramlar vb.) ve benzeri özel etkinlikler (eğlence parkı ziyareti vb.) yoluyla dernek üyeleri ve gönüllüleri çocuklara eğlenme fırsatı vermeye çalışır. Hasta çocuklarımızı hastane ziyaret eder, onlara palyaço gibi hoşlarına gidebilecek karakterlerle moral sağlamaya çalışırız.

Bir dileğiniz mi var?

Kanser gibi hayati risk taşıyan ağır bir hastalıkla mücadele eden 0-18 yaş arasındaki çocukların dileklerini yerine getirmek ve ihtiyaçlarını tedarik etmek istiyoruz: İster Schalke futbol kulübüne bir ziyaret, ister uzun zamandır beklenen bir oyun ya da kısa bir tatil… Sizi mutlu eden bir dileği yerine getirmek bizi mutlu edecektir ve size yeni bir güç verecektir. Bu nedenle Weg der Hoffnung e.V. olarak çocuklara kalplerinin en önemli arzularını yerine getirmeye çalışmayı kendimize görev biliriz.

NRW’deki hastanelerin kanserli çocuk servislerine ziyaretlerde bulunup bu çocuklarımızın dileklerini yerine getirmek arzusundayız. Almanya dışından gelmiş maddi yetersizlik içerisinde olan ihtiyaç sahibi çocuklu ailelerin ihtiyaçlarını tedarik etmek yüzlerinde bir tebessüm hayatlarına umut katmak istiyoruz.