Login

Signup

Posted By

Umut Yolu’nda Kur’ân-ı Kerim Tilâveti

14/03/2023 | 0 Comments
featured-image

Türkiye-Suriye sınır bölgesinin büyük bir depremle sarsılmasının üzerinden neredeyse 5 hafta geçti. Yıkılan şehirlerden gelen haberler bizi çok üzdü. Görüntüler hafızamıza kazındı. Asrın felaketini yaşadık!
Yaşanan dehşeti sözlerle tarif etmek çok zor. 50.000’den fazla insan hayatını kaybetti. Enkazdan kurtarılan on binlerce insan bedenen ve ruhen ağır şekilde yara aldı.
Hayatta kalanların çoğu şokta, derin bir çaresizlik içinde ve bundan sonra ne yapacaklarını, yarın onları ne beklediğini bilmemekte. Afet bölgesinin her yerinde insanlar anne, babaları, kızları ve oğulları, kardeşleri ve yakınları için yas tutuyor. Her yerde evlerini ve tüm varlıklarını kaybetmiş insanlar var. Bazıları çadırlara ve geçici barınaklara sığındılar, bir kısım ise köylere akrabalarının yanına yerleşti. Acı ve çaresizlik üst safhada ve bu sadece deprem bölgelerinde yaşanmıyor!

Umut Yolu Derneği (Weg der Hoffnung e.V.) olarak 12.3.2023 dernek merkezimizde 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye ve Suriye’yi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatlarını kaybedenler anısına Kur’ân-ı Kerim tilâveti gerçekleştirdik.

Program başlangıcında gazeteci Murat Pehlivan’ın kaleme alıp seslendirdiği ve YouTube üzerinde yayında olan “Koptu Kıyamet” şiiri Bağımsız Objektif’ten Murat Ali Blach tarafından hazırlanan video sunumu ile davetlilere sinevizyon ile izlettirildikten sonra dernek başkanımız Aynur Çelikdöven açılış konuşması yaptı.

Konuşmada sayın Aynur Çelikdöven;
“Değerli gönüllü yardımcılarımız, arkadaşlar ve Yönetim Kurulu Üyeleri,
Deprem bölgesinden gelen Görüntüler/Resimler, haberler, Yüzler ve Sesler dünyanın her yerindeki insanları etkileyen trajedik bir durumdur! Özellikle ülkemizde, bizi gerçekten minnettar kılan büyük bir yardımlaşma dalgası yaşıyoruz. Ülkemizin her yerinde insanlar, kurumlar ve dernekler bağış kampanyaları başlattı. Biz de Umut Yolu Derneği olarak 11.02.2023 tarihinde bir bağış kampanyası başlatmış bulunuyoruz ve bunu Nisan Ayı sonuna kadar sürdürmek istiyoruz. Destek olmak isteyenler derneğimizin web sayfasında bulunan hesap numaralarına açıklama kısmına “Erdbebenopfer” yazarak yardımda bulunabilirler. Gerek banka havalesi gerekse de PayPal ile online ödeme ile hesaplarımıza bağışta bulunabiliyorsunuz. Bugüne kadar maddi, manevi, emeğiyle yardım eden ve bundan sonra desteğini esirgemeyen herkese tüm kalbimizle teşekkür ediyoruz. Sadece maddi bağış olarak değil, aynı zamanda manevi olarak bir şeyler yapabilmek adına ölenlerin anısına Kur’an-ı Kerim okutmak istedik. Hocalarımıza ve buraya gelen herkese ve bu program için emek verenlere de ayrıca teşekkür ediyorum, Allah razı olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Instagram üzerinden canlı yayınlanan programımıza dernek yöneticilerinden Gabriela Terschlüsen günün anlam ve önemini Almanca olarak, Yadigâr Aydın da Türkçe olarak misafirlere anlattı. Erkan Durmuş ve Zeki Kaman’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile program devam etti. Okunan Mevlit ile de program sonlandı ve dernek üye ve gönüllülerimizin hazırlamış olduğu yiyecek ve içecekler ikram edildi ve ayrıca programda isteyenler nakdi bağışlarda da bulundu.

Daha sonra tatlı ve Türk çayı servisi ile oluşturulan sohbet ortamında misafirler bir süre sohbet ettiler ve akşamın ilerleyen saatlerinde programımız sona erdi.

Emeği geçen herkese ve katılanlara teşekkür ederiz.

Umut Yolu Derneği
Weg der Hoffnung e.V.


Umut Yolu Derneği sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Umut Yolu Derneği sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et