Login

Signup

Posted By

15 ŞUBAT ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSER GÜNÜ

15/02/2023 | 0 Comments
featured-image

Her 15 Şubat’ta, çocukluk çağı kanseri hakkında farkındalık yaratmak ve kanserli çocuklar, ergenler ve aileleri için destek ifade etmek amacıyla Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Günü kutlanmaktadır.

Farkındalığın artması, hastalıkta erken teşhisleri ve tedavi başarısını artıracak, korunma yolları ve belirtileri konusunda ebeveynlerin ve çocukların bilinçlendirilmesini sağlayacaktır. Çocukluk çağı kanserleri konusunda bilinç arttıkça ve hekime hızlı ve erkenden ulaşım kolaylaştıkça da tedavi başarısı yıllar içinde yükselecektir. Ulusal verilerin analizlerine göre tüm çocukluk çağı kanserlerinde 5 yıllık yaşam oranı yüzde 70 civarındadır. Bu sonuç gelişmiş ülkelerde yüzde 70-80’dir. Hedef, yüzde 80’leri yakalayabilmektir.

Her iki dakikada bir çocuğa kanser teşhisi konuluyor. Siz bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde, başka bir aile zorlu ve hayat değiştiren bir yolculuğa çıkmış olacak. Böylesine yıkıcı bir haber almak her çocuk ve ailesi için zordur ancak bu zorluk, kaynak yetersizliği ve zayıf sağlık altyapısına sahip düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayanlar için daha da artmaktadır. Çok sayıda çocuk için gerçek olan, sadece yaşadıkları yer nedeniyle kanser tedavilerinin ya karşılanamaz ya da ulaşılamaz olduğudur.

Sınırların, sektörlerin ve disiplinlerin ötesinde çalışarak çocuklarımız için sonuçları iyileştirmek üzere daha fazlasını yapmamız gerektiği bilinciyle hareket ediyor ve yıl içinde bir çok farkındalık etkinlikleri düzenliyoruz.

Umut Yolu Derneği (Weg der Hoffnung e.V.) olarak kanserli tüm çocuk ve ergenlere mümkün olan en iyi tedavi, bakım ve destekten yararlanmaları ve daha iyi bir gelecek sunabilmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Bu çaba ve mücadelelerin toplumun her kesiminde ve yılın bir gününe sıkıştırılmadan devam ettirilmesinin önemini bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Umut Yolu Derneği
(Weg der Hoffnung e.V.)


Umut Yolu Derneği sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Umut Yolu Derneği sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et